pizza raddichio

Skoč do pusy a jiné pochoutky Říma

Hodiny odbíjejí dvanáctou a já se zakousávám do křupavé pizzy. Ano, není snad známějšího a po světě rozšířenějšího italského jídla. I já ji mám ráda, ale i ta známá pizza může mít mnoho podob a ta z Říma je toho důkazem. Stejně jako italská kuchyně, ta taky není jenom jedna. Spíše než o kuchyni celého státu, mluvme v tomto případě raději o jednotlivých regionech. V tomto případě nás bude zajímat Řím,  potažmo oblast Lazio. Co v Římě ochutnat? Připravila jsem pro vás seznam jídel, které určitě nevynechejte a doporučím i pár podniků, kam na ně zajít. Svačinky/předkrmy: Focaccia – zajděte do lahůdkářství, vyberte si sušenou šunku, mortadelu nebo skvělý sýr a nechte si vše vybrané naplnit do čerstvého pečiva focaccia. TIP: K tomu si přikupte láhev vína, najděte krásné místo a volnou lavičku a užívejte si drobných radostí. snack foccacica Pizza bianca – někdy víc než pizzu připomíná placatý chleba. Jedná se o pizzové těsto s hrubou mořskou solí a olivovým olejem. Výborně chutná se strouhaným bramborem a rozmarýnem. Ač to zní až příliš jednoduše, je to naprostá delikatesa. Pizza je krásně křupavá a vynikne chuť ingrediencí, ty mohou být nejrůznější, většinou jich však není více než 3 na jedné pizze. Zajímavá byla pizza s čekankou.

Vypadá sice příliš jednoduše, ale tato pizza s bramborem a rozmarýnem byla výborná.

Vypadá sice příliš jednoduše, ale tato pizza s bramborem a rozmarýnem byla výborná.

TIP: Pizza se v pekárnách a bufetech prodává zpravidla na váhu. Seženete ji v každé ulici a určitě vás nikdy nezklame. Suppli – rýžové šištičky, ochucené rajčatovou omáčkou nebo ragů, plněné kouskem mozzarely, obalené v trojobalu a smažené. Když suppli rozkousnete vznikne mezi oběma částmi sýrové vlákno, proto se jim často říká suppli na telefonu.  suppli TIP: Suppli si kupte v pouličních pizza obchůdcích ke svačině, nebo jimi zahajte opulentní večeři v římském stylu.

Carciofi alla Romana – artyčoky po římsku, tedy připravované spolu s bylinkami v bílém víně, vyzkoušejte na jaře, kdy je jejich největší sezóna

Pasta Cacio e Pepe – těstoviny s pepřem a ovčím sýrem peccorino, který jak jeho přízvisko romana napovídá, z této části Itálie pochází Carbonara – věhlasně známe a přitom tak jednoduché špagety s žloutkovou směsí údajně pocházejí také z italského hlavního města Pasta e ceci – těstoviny s cizrnou jsou jednoduché jídlo, které se hodí především v chladnějších dnech. Jedná se spíše o velmi hustou polévku Hlavní jídlo Saltimbocca alla Romana – aneb již avizováné „skoč do pusy“, jak říká přesný překlad slova saltimbocca. Jedná se o velmi tenké plátky telecího masa, obložené parmskou šunkou a lístky šalvěje, které se jen krátce připravuje s bílým vínem. TIP: Vyzkoušejte i scaloppine al limone – telecí plátky s citronovou omáčkou. Pollo alla Romana – pro ty, kteří neradi experimentují je toto kuře s rajčaty jako dělané. Trippa alla Romana – dršťky po římsku. Zahoďte předsudky, je to lahoda.  Typických jídel je zajisté více, tyto mě ale oslovily nejvíce a věřím, že si na nich pochutnáte i vy. trippa ala romana Sladké – My jsme většinou volili tiramisu nebo některý z dezertů na denní nabídce. 

Tiramisu nabízejí jako dezert téměř v každé restauraci. Mnohdy si pečou i své vlastní piškoty.

Tiramisu nabízejí jako dezert téměř v každé restauraci. Mnohdy si pečou i své vlastní piškoty.

Italská snídaně je sladká. V tomto hotelu nám babička pana domácího ještě ráno upekla voňavé cornetto.

Italská snídaně je sladká. V tomto hotelu nám babička pana domácího ještě ráno upekla voňavé cornetto.

Trhy – Určitě se zajděte mrknout na některé z římských tržišť, já ten ruch zbožňuji. květák market fenykl artichoke

Porchetta  je obdoba jakési vepřové pečeně a rolády. Na trhu si můžete nechat ukrojit z takto obrovských kusů.

Porchetta je obdoba jakési vepřové pečeně a rolády. Na trhu si můžete nechat ukrojit z takto obrovských kusů.

A kam zajít na jídlo? Mohu vám poradit pouze místa, která jsme sami na základě našich instinktů a pro nás ideální lokality, navštívili.

La Forchetta d’Oro - malá restaurace s obrovskou a vřelou atmosférou. Skvělé jídlo za dobrý peníz. Zašli jsme tam hned dvakrát. TIP: Vyzkoušejte jako předkrm nakládané lilky.

Po jídle vám majitel přinese láhev citronového likéru Limencello.

Po jídle vám majitel přinese láhev citronového likéru Limencello.

a Brigantino – Malá rodinná restaurace s dobrou domáckou kuchyní.

La Carbonara – Vyhlášená restaurace, kam jsme se bohužel nedostali, je nutné si udělat rezervaci

Teď už máte základ, abyste si opravdu užili římskou gastronomii a můžete vyrazit. Já jsem z toho akorát dostala hlad, tak jdu válet těsto na italskou pastu. (Pokud se chcete naučit připravovat domácí těstoviny, můžu vám s tím pomoci na mém kurzu, více zde).

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>