Zapadlé uličky, památky i zmrzlina – mých 10 nej z Říma

Jarní polobotky a bunda konečně vyletěly ze svého zimního nocoviště a my jsme se v půlce března s manželem vydali na pár dní do italské metropole, do města pamatujícího antiku, do Říma.

13

Hned po příjezdu z letiště do centra města (hlavní nádraží) jsme začali nasávat atmosféru italského jihu – úzké uličky, šrumec a život ulice, vůně kávy a také neustálé odmítání prodejců čehokoliv, kteří přišli „za lepším“ z vyprahlé Afriky.

Atmosféru Říma vám mohu alespoň nastínit díky fotkám, ale nejlepší bude, když to tam zajedete sami prozkoumat. Pokud se tam vydáte, mám pro vás pár tipů, kam zajít, kde spát a v druhém díle se zaměřím na to, co mě na Itálii zase dostalo nejvíce, jídlo. No jo zase myslím jen na kus žvance, ale snad jste nečekali na něco jiného.

Jak se do Říma dostat?

Nejlépe letadlem, létá tam Wizz Air. My jsme letěli tam s Vueling, zpět s Wizzair. Letenky jsou kupovala jako dárek k Vánocům a v té době to vycházelo takto nejlevněji. Myslím, že do 3000 Kč seženete zpáteční letenku bez problémů.

Co s sebou?

Letíte-li na pá dní, v našem případě na 4 noci, zajisté si vystačíte s příručním zavazadlem. Ušetříte dost peněz a budete snadno mobilní. Tipy, co a jak zabalit na Eurovíkend chystám, co nevidět.

Vezměte si oblečení na den, něco teplejšího na večer, malý ručník (všude na hotelech byl, takže na náš jeden společný ani nedošlo), knihu (/čtečku knih), foťák a víc už není potřeba.

Jak se dostat z letiště?

Letiště Ciampino

Wizz Air léta právě na toto menší letiště. Odtud je nejlevnější sednout na bus do města CIampino (1,20 €) a poté jet vlakem na Roma Termini – hlavní nádraží v Římě (1,50 €). Druhá možnost, možná jednodušší, je cesta autobusem s Terravision či jinou společností (cca.4-6 €).

Letiště Fiumicino

Nejezděte vlakem, my jsme z nějakého neznámého impulsu tak učinili a vyšlo nás to poměrně draho (14 Euro/ osoba). Za 5-7 Euro můžete jet autobusem s nejrůznějšími společnostmi. Více informací tady, nebo se jen na letišti podívejte na elektronické tabuli na jejich jízdní řád a poté zakupte u vybrané společnosti lístky.

Kde se ubytovat?

Pokud tolik neřešíte úroveň ubytování a hledáte jen čisté místo za rozumnou cenu, kde unavenipoznáváním cizího města, večer složíte hlavu, nebyl to v Římě překvapivě problém.

Výhled ze střechy našeho ubytování.  Kdyby bylo teplo, tak je to ideální místo na popíjení italského vína.

Výhled ze střechy našeho ubytování. Kdyby bylo teplo, tak je to ideální místo na popíjení italského vína.

Za 30€ v pohodě seženete pokoj se skromnou snídaní pro dva, v centru dění, nebavím se o periferii.

My jsme hledali přes Booking.com. První ubytování na dvě noci bylo v bytě rozděleném na pokoje s vlastní sociálkou, vše bylo nové, čisté (každý den nám uklidili) a celkově jsme se tam cítili moc dobře.

TIP: Poslední noc jsem kupovala den před odjezdem a kupodivu to bylo dobré rozhodnutí. Na Bookingu bylo mnoho slev a já jsem našla za 30€ pokoj, který byl normálně za 45€, nechyběla velká snídaně.

Mých 10 NEJ Říma

Historie na vás dýchne na každém kroku, mám tu pro vás ale pár tipů na to, co se mě během naší návštěvy líbilo nejvíc. Tak uvidíme, jestli jste na stejné vlně.

  1. Koloseum

12Bývalé kolbiště pro gladiátory, krvavé hry a jiné neuvěřitelné podívané, při kterých přišlo o život prý až milion lidí, to je magnet a největší lákadlo Říma. A dle mého, stojí za návštěvu. Zvenčí vás možná překvapí chybějící monumentálnost, tu ale spatříte až při pohledu s ochozu uvnitř.

Možná vás odradí fronta, ale i přes její zdánlivou nekonečnost jsme čekali pouze asi 10 minut. Nejdříve si u pokladny kupte lístek za 12€, který platí na dva dny a dostanete se i k Forum Romanum a dalším památkám věčného města. Pak už stačí vyčkat zmíněnou frontu, která vzniká díky nutnosti projít bezpečnostní kontrolou.

  1. Fontana di Trevi
Fontana di Trevi

Fontana di Trevi

Davy turistů házejících drobné do fontány, kteří doufají, že se do Říma ještě kdy vrátí. Asi to funguje, já tam drobné hodila v roce 2007 a ejhle, o 9 let později tu stojím zase. Znovu jsem již nehodila, raději příště vyrazím za jinými krásami Itálie.

Nemyslete si, že ve fontáně uvidíte hromady mincí ještě z minulého desetiletí. My jsme byli svědky luxování dna fontány do zapečetěné popelnice.

2

Popelnice plná dukátů

3. Pantheon

4

Návštěva Pantheonu je zdarma a fascinováni jeho obrovitostí a stářím budete nejen uvnitř, ale u zvenčí.

4. Vatikán 

8

No, co vám budu povídat, davy lidí a fronty – to na nás nebylo

K Vatikánu dojdete klidně pěšky, na mapě se zdají vzdálenosti býti větší, záleží však také na ročním období, kdy tu korzujete. V den naší návštěvy byl prý papež zrovna doma, takže všude bylo o to více návštěvníků, policistů a jiných bezpečnostních prvků. Určitě stojí za to k Vatikánu zamířit. Dovnitř jsme ale nešli, hlad byl silnější než touha spatřit okázalé majetky církve a davové šílenství nám také není blízké.

Cestou do Vatikánu se pokocháte pohledem na Andělský hrad

Cestou do Vatikánu se pokocháte pohledem na Andělský hrad

5. Dívat se na Řím shora!

9

Z kopce Pincio uvidíte Řím jako na dlani. Když to jde, vylezeme v každém městě na kopec, abychom ho mohli vidět i shora, v celém kontextu a rozsahu.

6. Vyjet za Řím! Třeba do Tivoli!

10

Miluju pozorovat město měnící se v krajinu, nejlépe ze sedadla vlaku. My jsme jeli do města Tivoli, které je necelou hodinu jízdy lokálním motoráčkem, cesta stojí okolo 2€. Městečko, které leží na kopci sloužilo jako dovolenkové místo pro zbohatlé Římany. My jsme tu zůstali přes noc. Navštívili jsme jedny z vyhlášených zahrad, pili víno a jedli skvělé salámy, sýry a pečivo s výhledem do kraje a jen tak bloumali městem.

7. Ztratit se v úzkých uličkách.

5

Prozkoumávat uličky, které jsou mnohdy úzké tak, že projede pouze dvoustopé vozidlo, to mám na evropském uspořádání měst nejraději. Ztrácet se a zase se najít, objevit malý obchůdek s vybranými delikatesami nebo butik mladé návrhářky.

Choďte neplánovaně městem, zahoďte na chvíli mapy a jděte za nosem. Ono vám nic neuteče a poznáte to, co byste z metra stěží viděli.

8. Itálie = zmrzlina, každý den prosím.

DSC09848

Když jsem v Itálii, začnu mít zmrzku raději snad víc než kdy jindy. Někdy zkouším novém příchutě, často jsem ale konzervativní a dávám si buď citronovou, lesní plody nebo čokoládovou. Nejlépe ale všechny, ať ji mám až za ušima.

TIP: Nedávejte si zmrzlinu tam, kde pistáciová vypadá jak mentolová barva. Když dělají chemickou tu, určitě nepečují řádně ani o ty jiné.

9. Vypijte si kafe na stojáka!

Všude po městě naleznete podniky s nápisem Bar. Není to však vždy bar, jak si ho představujeme my. Jsou to takové rychloobčerstvovny – je libo bagetka, něco k pití nebo jedno rychlé kafíčko? Spoustu lidí jen přijde, objedná si malé silné kafe, ještě horké ho do sebe kopne a za pár chvil už pokračuje v krasojízdě.

10. Ochutnávejte místní gastronomii

O tom ale až zase příště.

Jednoduše řečeno, nejezděte do Říma jen za památkami, ale nasát atmosféru, ochutnat skvělé jídlo, zpomalit a užívat si život tak, jako to Evropani z jihu umí. Podle mě není šťastný život o nevšedních zážitcích a významných událostech, ale o radosti z každé maličkosti a každého okamžiku.

Tak vyrazte, všechny cesty vedou do Říma.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>