Jarní sebegruntování no.2

Zdravíčko přátelé, máme tady druhé kolo tipů, co baštit a pít během jarní očisty. Jarní pučení už je v plném proudu, takže se rozhodně vyplatí vyrazit někam do přírody a koukat, kde by se dalo co utrhnout a sníst. Čerstvé, mladé rostlinky a bylinky natrhané v pěkném čistém prostředí jsou totiž elixírem zdraví a zásobárnou spousty užitečných látek. Já jsem si o víkendu na zahrádce nasbírala tohle:

bylinky

O kopřivě tady byla řeč už v minule, z fialek, sedmikrásek a medvědího česneku si můžete ukuchtit jednoduchý jarní salát. Je to variace na Jančinu verzi salátu, kterou jsme jednou baštili jako diví, přestože jsme z počátku nevěřili, že pokrm z rýže a výše zmiňovaných rostlinek může být dobrý. No, a byl. V dnešním receptu sice jako hlavní surovina nefiguruje rýže, nýbrž brambory s fazolkami, ale jinak je to recept stejně jednoduchý a taktéž nám šmakoval. :-)

salat

Brambory se uvařte ve šlupce, oloupejte a nakrájejte na větší kousky. Fazolové lusky vložte do vroucí vody, krátce povařte (3 min) a zchlaďte pod tekoucí studenou vodou.  Pak přidejte nadrobno nakrájenou červenou cibuli. Všechno se zamíchá, osolí, opepří a zalije zálivkou z celozrnné hořčice, medu, olivového oleje a citronové šťávy. Nakonec se do salátu ještě přimíchají kvítky fialek a sedmikrásek, troška medvědího česneku a ptačinec. A je to.

Předpokládám, že fialky a sedmikrásky rozezná asi každý. Medvědí česnek je hitem poslední doby, ale v přírodě ho každý nepozná. Najdete ho především v lehkých humózních půdách, má rád stín a vlhko. Vzhledem se dost podobá konvalinkám, což může být lehce zrádné, jelikož konvalinky mohou být tak trochu smrtelně jedovaté. Česnek ale bezpečně poznáte podle charakteristické pažitkové vůně a touhle dobou na něm už raší bílé kvítky, které se tvarem lehce podobají pampeliškám, což je další dobré rozeznávací znamení. Se sbíráním Medvědího česneku neváhejte, právě vrcholí jeho krátká sezóna a za chvíli bude fuč. Jo a mimochodem, kdo se na česnek do lesa nechystá, může si koupit pesto z Medvědího česneku od Pulpapenu v našem shopu.

medved

Ptačinec žabinec viděl asi každý, jenom všichni nevědí, že je to právě Ptačinec a že se dá baštit. Chutná podobně jako mladé kukuřičky, nebo alespoň mě to tak připadá. V přírodě tvoří na humózních půdách velké souvislé koberce rostlinek s drobnými bílými kvítky.

ptacinec

A navrch tu mám pro vás dneska ještě návod na rychlokvašku, který jsem v minulém povídání o očistě naslibovala a zatím na něj nedošlo.

rychlokvaska2

K výrobě můžete použít v podstatě veškerou zeleninu, my máme rádi kombinaci zelí a mrkev. Výborný je také květák, brokolice a červená řepa. Popustit uzdu fantazii však můžete mnohem více, spoustu tipů na výrobu rychlokvašky najdete tu: A dá se to zkvasit?

Na drobno pokrájenou zeleninu osolte a nechte uležet. V hrnci svařte 1 litr vody s 1 polévkovou lžící soli a nechte vychladnout. Poté zeleninu napěchujte do nádoby na kvašení a přelijte vodou se solí. Veškerá zelenina by měla být pod hladinou. My jsme si o Vánocích pořídily spešl hrnec na výrobu rychlokvašky.P1060301

Pokud ovšem tímto náčiním nedisponujete, dobře vám poslouží dvě zavařovací sklenice. Jedna by měla být větší a druhá by měla mít stejný vnější obvod jako obvod hrdla té první.  Zelenina se napěchuje do sklenice a zalije se slanou vodou, do menší sklenice se natočí voda a zatíží se s ní zelenina v té větší sklenici, aby během kvašení zůstala pod hladinou. Pod sklenici je dobré dát nějaký talířek, protože během celého procesu zelenina ještě může pustit nějakou vodu a ta může přetékat ven. Po třech až pěti dech v pokojové teplotě je rychlokvaška hotová, aby se zastavil proces kvašení, šoupněte jí do lednice, tam vám vydrží i několik měsíců. Rychlokvašku je ideální pojídat často a v malém množství (například dvě polévkové lžíce k obědu ), doplníte si tak do těla spoustu vitamínů a minerálů.

 HOWK, zatim pa

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>