Po Evropě už jste párkrát s baťohem cestovali, ale v poslední době vás stále víc láká opustit na pár týdnů starý kontinent a okusit něco jiného? Hodně vašich známých míří do Asie, ale vy si stále nejste jisti, že je to pro vás „to pravé ořechové“. Pokusím se vás přesvědčit, že je to přesně to, co hledáte.
1) Je to exotika
Asie je pro našince, a Evropany obecně, především jedna velká exotika. Vystoupíte z letadla a rázem vás praští horký (v některých obdobích extrémně vlhký) vzduch. Sama doprava z letiště může být už začátek dobrodružství – první zkušenosti se smlouváním, mnohdy zběsilá jízda řidiče, silnice plné nejrůznějších povozů a někdy i zvířat. A pak už to všechno začne naplno. Nové pachy a vůně, chutě, barvy, jiná kultura, jiné zvyky a jiné vyžadované chování, odlišní lidé a etnika neskutečné kulturní památky, pláže, které v Evropě neuvidíte, zvířata, která jste doposud viděli pouze v zoo. Otevírá se vám nový svět!
2) Letenky za hubičku
Oproti ostatním kontinentům je Asie poměrně blízko, a tudíž letenky jsou často více než dostupné. Hledejte s předstihem, ale vzpomenete-li si dva měsíce před odletem, určitě také seženete nějaké zlevněné letenky. Nejlevněji se z Prahy (případně Budapešti) dostanete do Bangkoku, Kuala Lumpur a někdy i do Hanoje či Ho Či Min City. Reálná cena je 12 – 15 tisíc za zpáteční letenku. K hledání letenek vám můžeme pomoci kayak.com , který pro vás vyhledá nejlevnější kombinace. Zároveň sledujte akční nabídky na jaknaletenky.cz, cestujlevne.cz apod.
Pověstně levné jsou i letenky v rámci Asie, jimž vévodí AirAsia, jejichž ceny letenek jsou srovnatelné s evropskými nízkonákladovými společnostmi.
3) I s nízkým rozpočtem to jde
Našetřili jste na letenky, ale bojíte se, že nebudete mít dostatek na samotné cestování? Žádný strach, v Asii se dá cestovat draze i levně (stejně jako všude). Stravujte se v malých restauracích a v pouličních stáncích jako místní, cestujte veřejnými autobusy nebo se domluvte s ostatními turisty a zaplaťte si minivan. Největší rozdíly však mohou tvořit výdaje za ubytování. Ve většině zemích JV Asie seženete pokoj pro dva do 200 Kč. Někdy musíte sdílet koupelnu s ostatními ubytovanými, jindy však máte v ceně snídani nebo bazén. Pamatujte, jste tu za poznáním, zážitky a zábavou, takže do postele se jdete hlavně vyspat.
4) Jednoduché cestování
Cestovat v Asii není nijak komplikované, což z ní dělá místo, kde najdete nejvíce cestovatelů s krosnou na zádech. Vždycky se nějak domluvíte, v turistických destinacích pokaždé někdo mluví a rozumí anglicky (na velké debatění to ale většinou nestačí). Vystoupíte-li na novém místě, většinou se vás rychle někdo ujme, buď vám chce jen pomoci, nebo nabízí taxi služby či vlastní guesthouse. Ubytování není většinou nutné shánět s předstihem (ale ve velkých městech je jednodušší vědět jméno hostelu, kde chcete bydlet). Ubytování můžete hledat třeba přes stránky agoda.com, hostelworld.com či booking.com. V menších městech a vesnicích je ale mnohem lepší vybrat guesthouse až na místě (většina z nich beztak na žádném z těchto webů není).
5) Žádný strach z kriminality
V JV Asii máte pocit, že je tu bezpečněji než v Evropě a mnohdy je to i pravda. Nic však nepodceňujte, zlodějíčci jsou všude. Obecně je však Asie velmi bezpečná, možná i díky velké náboženské jednotě ve většině zemí. Až na pár konkrétních míst nehrozí v současné době žádné politické konflikty a únosy turistů.
I přesto, že v Asii můžete být už za 12 hodin letu, octnete se v jiné světě, než který jste doposud z Evropy znali. Našetřete 30 tisíc korun a užijte si 3 týdny plné cestování. Je to opravdu jednoduché. Pro začátek můžete zkusit Thajsko, Malajsii nebo Vietnam.
Tak co? Zlákal vás můj článek k návštěvě Asie? Už jste v Asii byli? Kam se chystáte tohle léto/zimu na dovolenou?