Archiv pro rubriku: Inspirace

pizza raddichio

Skoč do pusy a jiné pochoutky Říma

Hodiny odbíjejí dvanáctou a já se zakousávám do křupavé pizzy. Ano, není snad známějšího a po světě rozšířenějšího italského jídla. I já ji mám ráda, ale i ta známá pizza může mít mnoho podob a ta z Říma je toho důkazem. Stejně jako italská kuchyně, ta taky není jenom jedna. Spíše než o kuchyni celého státu, mluvme v tomto případě raději o jednotlivých regionech. V tomto případě nás bude zajímat Řím,  potažmo oblast Lazio. Celý příspěvek

red-hands-woman-creative

Zachtělo se mi zase blogovat!

Nedávno jsem četla kapitolu z jedné knihy, díky které jsem si i přesto, že to tam nebylo výslovně řečeno, uvědomila, že se můžu naučit, co si zamanu. Byl to zvláštní moment. Více nebo méně nám to říkají rodiče, školní instituce, ale teď teprve jsem měla pocit jistého nadšení a plného uvědomění si těch možností, které mám. Celý příspěvek

Ema mele maso, aneb proč jíme maso tak často?

7227-1_n

Zdroj:http://www.bodyandsoul.com.au

Neodpustím si malé zamyšlení o nadkonzumaci masa. Nečekejte nechutné obrázky trpících zvířat ani „proti masový terorismus“, jak by se daly nazvat některé nadávky a odsouzení z úst některých militantních veganů. Nic takového. Já sama maso jedla vždy a má úplně nejoblíbenější jídla maso obsahují. V posledních několika letech jsem však svůj postoj k masu a jeho spotřebě změnila, nebyla to ale žádná razantní změna, prostě mi to tak připadá přirozené. Celý příspěvek

Jídlo a já

Pulpamen

To, že jsem nadšenec do jídla, jak se dnes v moderní anglo-mluvě říká „foodie“, jste si jistě všimli. Nejen, že se snažím živit výrobou a prodejem nejrůznějších zavařenin pod značkou Pulpamen, ale v současné době zahajuji kurzy vaření a také nabízím nabídku cateringových služeb. A tak si říkám, že bych vás nechala nahlédnout do vztahu mezi mnou a jídlem, ať víte s kým máte tu čest, ať už váháte, zda jít na kurz vaření nebo špekulujete, co za nadšence pro vás vyrábělo čatný, které pojídáte k vyzrálému sýru. Celý příspěvek

Jarní sebegruntování no.1

Ahój, po delší době tu máme na blogu příspěvek z českých luhů a hájů, nikoliv s Asie. A bude to na velice závažné a důležité téma:

JARNÍ ÚKLID TĚLA

Plánujete někdo? Nebo už jste v procesu očisty? Já úklid těla právě podstupuji a je to teda celkem fuška. Pokud tedy někdo uvažujete o něčem podobném, mohli byste tu dnes najít pár rad a tipů, které vycházejí z mých zkušeností z posledních několika týdnů. Naplánovat si očistu těla je totiž jedna věc, všechny ty plány dodržet je věc druhá.

V první řadě si každý, kdo se chce vyčistit, musí dopředu určit, jak moc do toho chce jít zvostra. Daleko lépe se totiž dodržují pravidla, která jsou jasně daná a v průběhu očisty se nemění. Já jsem si řekla: Když už, tak už. Kromě popíjení kopřivového čaje jsem nasadila jídelníček, ze kterého vypadlo celkem široké spektrum surovin. Na listině zapovězených mám v těchto týdnech veškeré moučné výrobky, cukr, maso, mléčné výrobky,vajíčka, KAFE a PIVO, veškerý ostatní alkohol, smažená jídla a v podstatě všechny průmyslově zpracovávané suroviny. Průměrný člověk (jakožto i já) po takovém osekání jídelníčku zjistí, že toho vlastně zas tak moc nemůže a musí si logicky položit otázku. A čím se budu celou tu dobu vlastně živit? Je velice užitečné plánovat si podrobně jídelníček na celý týden dopředu, hodit si to pěkně na papír a držet se toho. Nestane se vám pak situace, kdy máte hlad, nic není připraveno a zbufnete první věc, kterou najdete. A když už člověk jednou nedejbože zhřeší, neměl by si to příliš dlouho vyčítat, páč výčitky nic nevyřeší a ubírají elán do dalšího pokračování v očistě. Naopak, případné menší selhání můžete využít jako motivaci a pustit se do toho znovu a ještě s větší vervou.

 A jaké potraviny se tedy objevují v mém jídelníčku? Opravdu hóóódně rýže na všechny způsoby, ječné kroupy, jáhly, ovesné vločky trocha luštěn ,semínka a oříšky, po ránu ovoce, hodně čerstvé i tepelně zpracované zeleniny,rychlokvašená zelenina (o ní více v příštím příspěvku) a spousty naklíčených semínek a právě rašících rostlinek.

Jedním z hlavních pilířů očisty by také mělo být již zmíněné popíjení kopřivového čaje. Nejlepší a nejvydatnější kopřivovou kůru si připravíte z mladých výhonků kopřiv, které právě začínají rašit. Takže hurá na sběr! Hrst mladých výhonů zalijte 0,3 litry vroucí vody  nechte deset minut vylouhovat. Pak přidejte trochu citronové šťávy a nápoj plný zdraví je na světě. Tahle úžasná bylinka si zaslouží, abych o ní řekla něco více. Pomáhá totiž na celou řadu neduhů a kdyby to o ní všichni věděli, neustále by ji spásali. :-) Kopřiva celkově očišťuje tělo a především krev, rozpouští ledvinové kameny, ulevuje od kožních onemocnění, zvyšuje imunitu a čerstvé rostlinky jsou skvělým zdrojem pro doplnění železa v těle. Prostě superléčivá bomba, která si zaslouží uznání.P1060264

Velmi účinné detoxikační a sajrajty rozpouštějící schopnosti má také citrónová šťáva a jablečný mošt (pozor! pravý mošt bez konzervantů a cukrů). Právě tyto nápoje jsou součástí poněkud náročnější jaterní a žlučníkové kůry. Spočívá v popíjení epsomské soli, jablečného džusu, olivového oleje a citronové nebo grepové šťávy. Díky správnému kombinování a načasování z člověka vycházejí žlučníkové usazeniny a někdy i kamínky. Pěkný návod, jak to celé podstoupit najdete třeba u holek z Jakorybička. Nic vám nebudu nalhávat všechny ty drinčíky, které se během této kůry očišťují jsou celkem kekel, ale člověk na vše špatné zapomene v okamžiku, kdy vidí, co vypudil. :-) Tak tím bych pro dnešek povídání o očistě optimisticky zakončila. :-)

Zítra jdu nakládat novou várku rychlokvašky alias pickles, což je další úžasný elixír zdraví a navíc geniálně jednoduchý. Zítra bude návod. Zatím čágos.

Bydlení, co uleví planetě

Článků o tom, jak je recyklace důležitá a zábavná už jste si u nás mohli přečíst nespočetně. Jelikož potřebuji nějaké praktické úložné prostory ve své dílničce a rozpočet se musí vejít do rozmezí nula až pět korun, recyklování nějakého odpadního materiálu se jeví jako nejlepší varianta. Trošku jsem tedy brousila po internetu, abych načerpala nějakou inspiraci ze světa recyklace. Některé nápady mě velmi zaujaly a myslím, že by byla škoda je s vámi nesdílet. Dneska to tedy bude takové obrázkové.

Až se mi jednou bude dostávat dostatek prostoru pro takové vymoženosti, jako je konferenční stolek, bude vypadat nějak takto.

Až se mi jednou bude

 

Palety se v posledních letech staly velmi oblíbeným materiálem při výrobě leckterých kusů nábytku. Postel, stolek nebo křesílko už asi nikoho nepřekvapí. Paletové schody mě ale naprosto uchvátily. Spoustu dalších nápadů, jak kreativně využít palety a dřevěné bedýnky najdete tady.

pallet-designrulz-3

 

Je libo stylové kuchyňské náčiní?

RecycledBottleUtensils-TDG-RadicalReuse-fb

 

Ze starých lahví nemusejí pochopitelně vznikat pouze lopatky a naběračky, nýbrž i jiné užitečné věci.

wine-bottle koko

 

Vyvýšená postel přímo vybízí k ulehnutí. No a ty šuplíky z bedýnek- prostě paráda.

Under-bedroom-storage-options

 

Stylové posezeníčko, při kterém se využily cáry barevných hadrů.

Recycled-Silk-Furniture-Meb-Rure-1

 

Při pohledu na toto posezení jsem se zatetelila radostí, díky sběratelství a vrozené šetrnosti disponuji množstvím papírových trubek. Asi si něco podobného vykutím.

biobench

 

No a z papírových trubek se dát vytvořit i pěkná polička na zeď.

200805-a-recycled-cardboard-shelves

 

 

Tak jsem se všemi těmi nápady krásně namotivovala a mise pro tento týden je jasná: výroba hodobóžového nábytku. Brzy uvidíte fotky z celého procesu.

A co vy, máte rádi recycle? Víte-li o nějakých dalších zajímavých počinech, sdílejte s námi…

Suma sumarum 2014 a co bude dál?

Tak a je tady první bilancování za starým rokem a plánování toho roku nového. Když se tak ohlížíme, rok 2014 byl plný spousty zajímavých událostí a rok 2015 snad bude ještě lepší. :-) Co se všechno přihodilo a co se bude dít si můžete přečíst níže.

Pavka

1. V únoru jsem úspěšně dokončila své oficiální, 18,5 let trvající, vzdělání a jsem titulovaná inženýrka v oboru Podnikání a administrativa. Jsem ráda, že je to za mnou a můžu se dál vzdělávat (sama, ze své vůle), což má podle mě význam větší než vlastni vzdělání.

2. V dubnu jsem si založila živnost na výrobu a prodej potravinářských výrobků. Hurá. A je ze mě živnostník (napůl zaměstnaný – to už nyní neplatí – jako účetní – never more). S tím se pojí mnohem důležitější fakt, a to, že vznikl Pulpamen – poctivé dobroty. Má vlastní pidifirmičku, kde jsem výrobcem (taky už ne výhradně), managerkou, prodejkyní i marketingovým specialistou. Samozřejmě jsem se tím doteď naučila mnohem víc než během 5 let studia vysoké školy, na kterých však asi nějakým způsobem stavím.

Pulpamen_003_portret13648

3. V červenci jsme se Zuzkou založily tento skvělý blog, a tak se ze mě stala blogerka tělem i duší (dělám na tom).

placnuti

4. V říjnu jsem definitivně dozařídila provozovnu, kterou hygiena, hasiči i stavební úřad zkolaudovaly a výroba se stala plně legální a mohla jsem začít mé dobroty prodávat i do nejrůznějších obchodů a krámků.

provozovna

5. V prosinci jsme se Zuzkou za vůně svařáku poprvé spolu prodávaly své výrobky na trhu v mé rodné Bělé pod Bezdězem a byla to příjemná akcička. Také jsem můj poloviční pracovní poměr zredukovala na nulu (ehm, za chvíli jdu na sociálku a do pojišťovny, to už mi tak do smíchu nebude).

6. Celý rok můžu shrnout za velmi pozitivní, navštívila jsem poprvé některé země (Španělsko, Maďarsko, vyrobila jsem svůj první oštěpok u kamarádky v Polsku, poprvé byla v Jeseníkách a Beskydech, byla jsem poměrně úspěšná v amatérských cyklo závodech, začala cvičit jógu (brzy jsem skončila, ale plánuji nový začátek) a naučila se spoustu nových receptů. Nesmím opomenout mého milého přítele, který mě ve všem podporoval a s kterým jsme se v tomto roce také nadobro odtrhli od rodičů a postavili se na své nohy.

A co nový rok?

Do nového roku jsem vkročila plna skvělých vyhlídek a plné hlavy nápadů (neprodáváte někdo třídičku nápadů a myšlenek? V tom moc nevynikám).

Od roku 2015 si slibuji mnoho nových zážitků. Chystám se s milým na cesty. A kam? Prozradím jen, že přejdeme nejdelší provazový most světa, budeme se potápět s obrovskými želvami nebo projedeme třetí největší ostrov na světě. Těším se moc a vy se už po půlce ledna můžete těšit na spoustu nových informací o cestování a naší cestě.

Pulpamen_003_portret13861

A další plány? Těch je mnoho, ale zatím si je nechám pro sebe. Ale věřte, že velká část souvisí s vařením.

 

 Zuzka

Jaký byl pro mě rok 2014? Naprosto fantastický! Přišlo hodně změn, díky kterým se můj život začal odebírat celkem zajímavým směrem, zažila jsem spoustu krásných věcí a už se těším, co všechno mě bude čekat v roce 2015. Jak už to bývá, dostala jsem i pár nepříjemných kopanců, ale celkem se mi daří vybrušovat schopnost vytěsňování nehezkých zážitků a díky tomu si žiji život šťastného, věčně zasněného blázna. A co, že se to všechno v mém životě za uplynulý rok semlelo?

V první řadě jsme s Pájou založili tenhle blog, u jehož tvorby je někdy celkem prča. Obzvlášť zábavné byly dámské sedánky, při kterých jsme vymýšleli, kuchtily a kutily výtvory, o kterých jsme Vám tady psaly. Kromě milé společnosti mě na takovýchto akcích baví především to, že když už člověk například něco navaří a nafotí na blog, je potřebné poté veškeré výtvory zkonzumovat. :-)

Jojo, to se to žere.

Jojo, to se to žere.

Díky psaní blogu se člověk navíc neustále učí spoustu užitečných věcí. Vzhledem k tomu, že až do založení blogu jsem byla veškerými moderními technologiemi celkem nepolíbená, začínám si někdy trochu připadat jako IT specialita. Často sice vzduchem lítají pr…e, když mi něco nejde spustit nebo nevypadá, jak má, ale je to čím dál lepší. Velké díky ovšem patří mému ctěnému bratrovi, který za nás velkou část IT práce oddřel. :-)

Další super věc, která mě potkala, byla Roční škola šití u paní Ireny Čihákové. Byl to naprosto bomba šicí kurz, kde se člověk o šití toho dozví fakt spoustu. Během celého roku jsme si každá vytvářela šanon vzorků, který mě už nejmíň stokrát během šití vytáhl z úzkých. Během toho jsme si ještě stihly ušít několik čupr oblečků a celý rok se završil závěrečnými zkouškami. Můj kurz vedla lektorka Johanka, která je především super člověk s obrovskou horou trpělivosti, ale také výborná švadlena. Takže to stálo opravdu zato a všem švadlenkám začátečnicím i méně pokročilým, které se chtějí zdokonalit ve svém koníčku, mohu jen vřele doporučit. Ne, že by škola šití potřebovala nějakou reklamu, kurzy mívají poměrně rychle zaplněné, ale tady najdou případné zájemkyně potřebné informace. Od března bude možné přihlašovat se na školní rok 2015/2016. Jenom jedno malé varování: Během kurzu se kromě klasického stroje používá také speciální stroj zvaný overlock, který umí šít úplety a krásně začišťovat okraje látek. Je ovšem také celkem drahý, chvíli budete odolávat a říkat si, že ho přece zas tak nutně nepotřebujete, ale….Johanka říkala, že všechny holky a paní ukončují kurz jako hrdé majitelky overlocku nebo budoucí hrdé majitelky overlocku. No, já jsem si pořídila taky jeden kousek a to mi bez nadsázky změnilo život. :-)

Pilné žákyně roční školy šití se svými lektorkami při závěrečných zkouškách.

Pilné žákyně roční školy šití se svými lektorkami při závěrečných zkouškách.

Léto minulého roku se neslo v dosti pracovním duchu, abychom si na začátku září mohli nádherně prodloužit léto, když jsme se vydali na pětitýdenní roadtrip po západním pobřeží USA.  Trošku mě až svírá u srdce, když to teď píšu, protože mám odtamtud spoustu krásných vzpomínek, kterých jsem i několik měsíců po návratu domů pořád plná. Což mi připomíná, že vám stále dlužím článek o národních parcích, sakryš. Tak snad brzy.  :-)

Naše roadtripová sestava : Štěpka, Roman, Zůza

Naše roadtripová sestava : Štěpka, Roman, Zůza

Když jsme se vrátili z našeho výletu, dostala jsem krásný dárek (když se zadaří, tak od budoucího tchána :-)  ) v podobě propůjčení prostoru v Plazích, kde se mé kreativní šílenství mohlo rozvinout naplno. Tam jsem si zařídila svůj ateliérek, do kterého si jezdím každý den pracovat. Výtvory najdete v našem shopu, který obhospodařujeme spolu s Pájou. Dohromady jsme také vyrazili na vánoční trhy do Bělé pod Bezdězem, kde jsme se za nepříznivého počasí notně napájely svařákem, takže bylo celkem veselo.

trhy3

Toť je asi tak z nejpodstatnějších zážitků a událostí z roku 2014. Do dalšího roku jsem si naložila asi tak tunu novoročních předsevzetí, takže si z nich už asi tak polovinu nepamatuji, ale mám pár základních met a bylo by moc hezké, kdyby se mi jich podařilo dosáhnout.

1)      Státnice a obhajoba diplomky. Maminka by byla ráda, že to je moje číslo jedna na to do listě. :-)

2)      Nach Berlin gehen. Po státnicích se s Romanem chystáme na výpravu do Berlína, u které doufáme, že dobře dopadne a nějakou dobu se tam pozdržíme. Berlín je město kol a tak mi Ježíšek nadělil  Japonského krasavce, na kterém budu brázdit ulice.

To jen on,bicykl z Japonska.

To jen on,bicykl z Japonska.

 

3)      Blogování. Dále brebentit na tomto blogu, brebentit častěji a pravidelně!

4)      Duševní pohoda.

5)      Pravidelně cvičit. Chachachachacha…

 

Toť asi tak vše. A co vy? Jaké máte plány a předsevzetí?

Vánoční dekorace za hubičku

Vyrobte si vánoční dekorace doslova za pár korun. Nejen, že si ve Vašem příbytku navodíte atmosféru Vánoc, ale zároveň efektivně zužitkujete lahve a zavařovačky od dobrot Pulpamen.

Polepte skleničky od Pulpamenů provázkem, ozdobnou stužkou nebo skořicí (ta nejenže pěkně vypadá, ale taky při zapálení svíčky a jejím zahřátí provoní celý byt).

DSC02164 DSC02175 DSC02178 DSC02183DSC02204 DSC02191 DSC02193 DSC02198Návod na papírovou hvězdu najdete tady.

Mé oblíbené koření

DSC01675

Jak už jsem zmínila v minulém článku, hrozně ráda nakupuji jídlo a koření nevyjímaje. Vždy když někde narazím na nějaké neznámé, tak ho hned kupuji, ochutnávám a vymýšlím, jak použít. Tady je pár těch méně známých kousků.

DSC01638

Za´atar - toto koření pocházející z Blízkého východu se ke mě poprvé dostalo před dvěma lety, kdy jsme přes Couchsurfing hostili Američanku studující v Izraeli a ta nás tímto úžasným kořením obdarovala. Je to směs koření, jejíž součástí je zpravidla tymián, (pražená) sezamová semínka, škumpa a sůl. Základem za´ataru je tedy buď tymián (nejedná se o totožný s tím, který najdeme u nás) nebo dobromysl. Tento zelený prášek můžete použít do různých masových směsí, na pečené maso, do hummusu, do čerstvých sýrů nebo jen smíchat s olivovým olejem (případně řeckým jogurtem) a používat jako dip k pita chlebu. Za´tar koupíte v obchodě Farah v Myslíkově ulici v Praze, kde koupíte i další skvělá arabská koření i v libovolném množství na váhu.

Red Thyme - toto koření se pravděpodobně jmenuje ještě malinko odlišně, ale jelikož je na obale pouze arabský název, nemohu poskytnout pravý název. Tato směs je velmi podobná       za´ataru a pravděpodobně se jedná o jeho modifikaci. Je zde navíc koriandr, fenykl a anýz. Použití je tedy obdobné.

Ras el hanout (prodáváno také pod názvem 7 koření) – jedná se o severoafrickou směs koření, která může sestávat z různých koření, dle chuti obchodníka, ale údajně obsahuje to nejlepší, co daný obchodník může nabídnout. Nejčastěji v ní najdete skořici, muškátový oříšek, kardamom, kurkumu, nové koření, hřebíček a pepř (případně chilli), ale může obsahovat i 20 druhů koření. Hodí se na maso, do zeleninových i masových směsí a tajinů.

Pískavíce - (neboli řecké seno) je koření, které pochází z bylin pěstovaných zpravidla v jižních zemích. Pískavice se používá jako základ pro nejrůznější kari a balkánskou čubricu. Zlepšuje trávení a využijete ji i na špatně se hojící rány, kdy tento prášek smícháte s vodou a vytvořenou kašičkou ránu potíráte.

DSC01660

Pomerančový pepř - fajnová směs pepře, mleté pomerančové kůry a soli, kterou používám na maso, ryby, ale i třeba do jogurtových dipů a omáček nebo do bešamelu.

Uzená paprika - jedná se o speciální podobu klasické sladké papriky. Buď je při výrobě přidán tekutý kouř nebo se celé papriky zvolna udí. Toto koření má krásné uzené aroma, a tak se hodí na maso, do guláše, ale i do různých dipů a do majonézy a omáček. Většino je k dostání u kořenářů na trzích nebo v lépe zásobených masnách.

Harissa - další blízkovýchodní směs koření, tentokrát poměrně pikantní. Obsahuje chilli papričky, římský kmín, koriandr, česnek, papriku, sůl a olivový olej. Může mít podobu pasty nebo jako v mém případě sypké směsi. Já ji moc ráda používám do zeleninových směsí nebo i těch masových, najde využití i v polévkách a jiných slaných pokrmech. Koupíte ji ve speciálkách s kořením, ale i ve zdravých výživách.

Čubrica - balkánská směs koření, jejíž dvěma hlavními složkami je pískavice a saturejka. Někdy se přidávají i chilli papričky. Čubricu používám do mletých mas, zeleninových a masových směsí, do luštěnin a polévek z nich, Zakoupíte u kořenářů a možná v lépe zásobených supermarketech.

Chilli nitě - tohle je spíš taková „designová“ vychytávka. Jejich chuť není příliš pálivá a ani výrazná, ale zkrátka vypadají skvěle na hotových pokrmech jako jsou různé koláče, steaky, saláty a krémové polévky.

Sůl

DSC01686

A nakonec ještě pár zajímavých druhů soli. Klasická mořská a hrubozrnná mořská je moc fajn (třeba i na peeling, kdy smíchám hrubozrnnou s trochou olivového oleje a skvělý peeling je na světě), ale proč nemít v zásobě pár vychytávek.

Černá sůl - nerafinovaná vulkanická sůl, která i přes svůj název má spíše barvu růžovou. Hodně se konzumuje v Indii, kde se přidává  i do sladkých pokrmů, k ovoci. Můžete ji zkusit i na zeleninu nebo do pomazánek. Má pozitivní účinky na trávicí trakt, zrak a je zdrojem železa. Přímo mě fascinuje její chuť, která velmi výrazně připomíná vejce natvrdo. Pořídíte ji v indických a arabských obchůdcích a některých zdravých výživách.

Maldonská sůl - prostě taková stylovka z Essexu v Anglii. Tato bělostná sůl ve tvaru vloček je perfektní na steaky nebo jen na čerstvý chleba s máslem. Já jsem ji zakoupila v Makru. Najdete ji možná i v nějakých lepších potravinách.

DSC01678

Kouřová sůl - sůl s kouřovým aroma, která se hodí na maso, ale i do grilovacích omáček. Koupila jsem ji společně s luštěninami přes nějaký e-shop. Ale myslím, že to není nic, co by bylo fakt důležité mít doma.

Himalájská sůl - růžovoučká sůl, která pochází z Himalájí a údajně je až 540 mil. let stará a je úžasně čistá, tedy prý zdravější. Když si vzpomenu, tak ji použiji, ale že bych na ní nějak lpěla, to vážně ne.

Samozřejmě mám v oblibě i jiná koření. Hodně používám římský kmín, kajenský pepř, sečuánský pepř, bylinky, adžiku, kurkumu a různá další koření, ale vybrané koření mi přišlo zajímavé a pro někoho může sloužit i jako inspirace k vyzkoušení.

A jaké je vaše oblíbené koření? Mícháte si kořenící směsi sami nebo si je kupujete?