Archiv pro rubriku: DIY

P1060382

Tento víkend nelze jinak – malujeme vajíčka

Milá děvčata, jak jste na tom s přípravami na Velikonoce? Budete malovat vajíčka, abyste na oplátku byly barbarsky vyšlehány? Já ano, ačkoliv se mi představa výprasku příliš nezamlouvá, pověrčivost je silnější a radši zkousnu pár šleh, než abych do roka uschla. :-)

Pakliže se chystáte malovat kraslice a právě jste zjistili, že jste zapomněli koupit barvy na vajíčka, nebo preferujete čistě přírodní postupy, rozhodně vyzkoušejte přírodní barviva. Vaření ve šlupkách od cibule zná asi každý, ale ačkoliv je to provařená klasika, je výsledná barva moje nejoblíbenější. K tomu jsem letos přidala pár vajíček obarvených v kurkumě a výsledek mě mile překvapil.

P1060380

Vajíčka se dají do studené vody spolu se lžičkou soli, dvěma polévkovými lžícemi kurkumy a dvěma lžícemi octa. Přivedou se k varu a povaří 5 minut. Pak je ještě chvilku nechejte v lázni dojít. Voalá, máte sluníčkově žlutá vajčka.

Pokud máte ještě trpělivost, můžete je dozdobit voskovými malůvkami. K nanášení rozpuštěného vosku používám krejčovský špendlík zapíchnutý do tužky. K rozpouštění vosku používám stavbu složenou z ešusu, vratce umístěné nádržky na vosk a do komínku sestavených svíček, abych dosáhla ideální polohy plamene pod voskem.

P1060377

Pokud vám to celé připadá tak nějak podivné a cítíte nebezpečí převrhnutí nádobky s voskem, vaše podezření je správné. Za roky, kdy tímto způsobem při malování kraslic rozehřívám vosk, jsem si již párkrát na sebe roztavený vosk vychrstla. Jednou jsem měla prsty obalené jako svlíkací párečky, podruhé voskový střik jen těsně minul oko a skončil na nose. Tudíž apeluji na naše čtenáče, pakliže znáte nějaký jiný způsob, jak rozehřívat vosk, sem s ním!! Budu neskonale vděčná.

Domácí měsíčková mast

018

Pája si drandí po Asii a užívá sluníčka, nicméně my méně šťastní musíme snášet útrapy české, dlouze se táhnoucí zimy (ačkoliv letos není příliš tuhá, s..e mě úplně stejně J ). Jedním z projevů tohoto ročního období často bývá vysušená pokožka.  Kůže je neustále přikrytá vrstvami oblečení a to jí příliš neprospívá. Na vysušenou pokožku si můžete snadno vyrobit jednoduchou domácí mast. Všechno suroviny jsou 100% přírodní a postup je velice jednoduchý, takže směle do toho!

Na jednu dávku masti budete potřebovat: 100g včelího vosku, 200 ml olivového oleje, vrchovatou hrst sušených okvětních plátků Měsíčku lékařského.

009

Já jsem si měsíček nasušila už v létě, ale pokud ho nemáte, určitě ho seženete v obchodě s bylinkami. O včelí vosk poproste nějakého známého včelaře, případně ho seženete také v potřebách pro včelaře.

Všechny ingredience dejte do kastrůlku a zahřívejte ve vodní lázni, dokud se vosk zcela nerozpustí.

011

Za občasného míchání nechte prohřívat 10-15 min. Potom rendlík odstavte z kamen, nechte vše ztuhnout a uležet do druhého dne.

Další den nejprve zkontrolujte, jak vám vyhovuje konzistence vniklé masti. Pokud je moc tuhá, přidejte olej, pokud moc řídká, přidejte trošku vosku. Celou směs znovu zahřejte a rozpusťte, přeceďte lístky měsíčku a nalijte do skleničky.

Až to všechno ztuhne, máte hotovo. Mast je super na tvrdou a suchou kůži, ráda jí také používám na popraskané rty. Díky hojivým vlastnostem měsíčku pomáhá léčit drobné ranky.

016

Staronové gatě aneb ať žije recyklace

 

 

 

 

 

nakole3

Do nového roku jsem v plné parádě vjela na novém bicyklu od Jéžíška a ve staronových kalhotách s vlastními úpravami. Původně jsem si je koupila v sekáči, v hrabárně v kulturáku. Jelikož přebírání nekonečného množství hadrů bytostně nesnáším, popadla jsem první kalhoty, které vypadaly přibližně na mojí velikost a mazala jsem pryč. Skvělá koupě, stály mě 40 korun a vypadaly jako nové. Po přezkoušení jsem ovšem zjistila, že mi jsou lehce kratší a ten tvar… no moc se mi nezamlouval.

Rozhodla jsem se tedy na nich vykutit menší úpravy. Pakliže máte doma široké těžce nemoderní kalhoty, velmi jednoduše si z nich můžete vytvořit poněkud štíhlejší model.

kalhoty původně

kalhoty detail

 

 

 

 

 

 

 

kalhoty špendlíky

Kalhoty si oblékněte na sebe a zašpendlete si na jedné nohavici požadovaný tvar kalhot. Nejvíce Materiál ubírejte z vnější strany nohavice. Špendlení provádějte před zrcadlem.

 

 

rub krsleni

Opatrně kalhoty svlékněte a otočte do rubu. V místech, která jsou spojená špendlíky, si udělejte značky krejčovskou fixou nebo mastkem. Kalhoty otočte do lícu, vytahejte špendlíky a znova otočte do rubu. Značky z míst, kde byly špendlíky, spojte do jedné linie. Podle této křivky poté ustřihněte přebývající materiál.

 

 

 

kok

strih kalhoty

šití detail2

Nezapomeňte si nechat 1cm přesah, který slouží jako švový přídavek. Nohavici prošijte podél vyznačené čáry a poté švový přídavek zastřihněte do roviny a začistěte entlovacím stehem. To je takový ten cik-cak.

Tak a máte jednu nohavici hotovou. Nyní kalhoty přeložte podélně napůl a sestřihněte druhou nohavici podle té první, již hotové. Opět sešijte a začistěte.

Pokud kalhoty mají délku pro překonávání brodů, můžete si je ještě snadno prodloužit proužkem nějaké kontrastní látky. Ustřihněte si dva pruhy látky, které jsou dlouhé jako obvod nohavice kolem kotníků + 2cm na švové přídavky. Šířka pruhu látky bude 2x konečná požadovaná šířka + 2cm na švové přídavky. Nejprve pruhy látky přehněte v polovině napříč, lícem dovnitř a okraje sešijte a začistěte entlovacím stehem. Proužek otočte do lícu a opět přehněte na polovinu, tentokrát podélně. Vzniklý prstenec navlékněte na nohavici (líc k lícu a nezačištěné okraje leží na okraji nohavice). Sešijte prstenec k nohavici a okraje opět začistěte.

lem

lem2

 

 

 

 

lem3

 

 

 

 

 

 

A je to!

na kole 2

Vánoční dekorace za hubičku

Vyrobte si vánoční dekorace doslova za pár korun. Nejen, že si ve Vašem příbytku navodíte atmosféru Vánoc, ale zároveň efektivně zužitkujete lahve a zavařovačky od dobrot Pulpamen.

Polepte skleničky od Pulpamenů provázkem, ozdobnou stužkou nebo skořicí (ta nejenže pěkně vypadá, ale taky při zapálení svíčky a jejím zahřátí provoní celý byt).

DSC02164 DSC02175 DSC02178 DSC02183DSC02204 DSC02191 DSC02193 DSC02198Návod na papírovou hvězdu najdete tady.

DIY – recykulich

Nevím jak u vás doma, ale u nás dnes udeřil podzim se svým neprůstřelně šedivým počasím. A to mě vnuklo depresivní myšlenku – bude hůř a já nemám čepici! Naštěstí mám doma díky své sběratelské vášni dostatek starých svetrů, které mi nejsou nebo mi z nějakého důvodu nevyhovují. Sáhla jsem tedy do svých zásob a za pět minut jsem měla čepici. A zadara.

P1040651

Pokud disponujete starým svetrem a nedisponujete pokrývkou hlavy, mám tady pro vás DIY, jak si takový kulich udělat:

Otočte svetr naruby a nakreslete si na něj požadovaný tvar čepice. U dolního okraje si nechte rezervu 4-8 cm na zahnutí okraje. Dolní okraj svetru bude i dolní okraj čepice, jak ho máte udělat velký, zjistíte jednoduše: váš obvod hlavy – 4cm + 2cm přídavky na švy. Vystřihněte se si základní tvar čepice (střihat budete obě vrstvy zároveň) a sešijte díly k sobě. Já jsem použila šicí stroj overlock, šev je díky tomu hezky čistý. Pokud nemáte tento tip šicího stroje, vystačíte si obyčejným entlovacím stehem na klasickém šicím stroji. Pro jistotu ale prošijte celou čepici dvakrát, aby někde neutíkala oka.

svetr

strih kulich

 

Když máte čepici sešitou, můžete zahnout spodní okraj do rubu. Díky tomu bude okraj čepice pevnější a na hlavě bude lépe držet. Z lícu tento přídavek přišijte. Ideálně použijte dvojitou jehlu, získáte tak hezky pružný steh.

P1040617

kulich šití

A čepice do podzimního nečasu je hotová. :-D
čepice2

 

 

 

 

 

 

 

čepice

Recy samozavlažovací květináč- DIY

jj

Přátelé, nechci vás zbytečně deptat, ale zapotřebí přiznat si, že za chvíli tu máme podzim. Dneska je venku sice ještě krásně letně, nicméně tyto slunečné dny budou za chvíli v trapu. Pokud jste také milovníci čerstvých bylinek a koření v kuchyni, měli byste se na nadcházející období připravit. Bylinky můžete zvenku přesunout do bytu a pěstovat v květináčích na parapetu- prostě klasika, nebo si můžete vyrobit super jednoduchou vychytávku- samozavlažovací květináč. Ve světě recy výrobků to není žádná novinka, ale byla by škoda vám ji tady nepředstavit, jelikož o ní ještě spousta lidí vůbec neslyšela a má to samé výhody:

  • Nemusíte moc často zalévat. Rostlinka si sama odebírá tolik vlhkosti, kolik potřebuje a zbytek zálivky jí zůstává v zásobníku na horší časy.
  • Může vás hřát pocit, že jste znovu  vytvořili smysluplné využití petce, která by jinak putovala rovnou do konťáku.
  • Pokud nemáte doma příliš místa, jistě oceníte, že květináč si můžete zavěsit kamkoliv, kde se vám vleze hřebíček do zdi.

A co budete potřebovat?

potrebyPetku i s víčkem, jutový provázek, rostlinku na zasazení a trochu hlíny. Z nářadí se vám bude hodit paspartovací nůž nebo nůžky, fixa,kladívko a silnější hřebík.

Na petku si fixou poznačte budoucí řezy. Já na tyto účely ráda používám fixy na tabuli, dobře se s nimi kreslí a když už značky nepotřebujete, snadno se smaže. Spodní část petky slouží jako zásobník na vodu proto je zapotřebí uříznout dostatečně velký kus. Do vrchní části s hrdlem později zasadíte rostlinku. Velikost tohoto dílku proto odvoďte podle toho, jak velkou bylinku plánujete pěstovat a jak velký má kořenový bal.

a

b

c

 

Z hrdla petky sundejte víčko a pomocí hřebíku a kladívka do něj udělejte pět šest dírek. Je dobré aby dírky byly trochu větší, volte proto silnější hřebík a až ho zatlučete do víčka trochu s ním zakvrdlejte a pak vytáhněte. Vzniklými dírkami se potom protáhnou jutové provázky. Měly by být cca 25 cm dlouhé. Na konci provázku, které koukají z vnitřní strany víčka udělejte uzlíky, aby provázky nemohly vyklouznout ven. Takto upravené víčko znovu našroubujte na hrdlo láhve.

d
víčko2evíčko

Nyní přichází na řadu úprava spodní části květináče. Do petky v jejím okraji udělejte čtyři dírky, které při pomyslném propojení přímkami tvoří čtverec. Dírkami protáhněte provázky (přibližně  1 m dlouhé, ale závisí to především na tom, jak dlouhý chcete závěs pro svůj květináč) a dobře je zauzlujte. Potom všechny čtyři provázky napněte, aby byly všechny stejně dlouhé a Přibližně 20-30 cm nad okrajem zásobníku je svažte dohromady.fg

Zbylé zbylých kusů provázků můžete udrhat řetízek. Jelikož drhacími skills příliš nevládnu, rozdělila jsem provázky do dvou párů a jednoduše jsem dělala pořád dokola uzlíky, dokud nebyl řetízek dostatečně dlouhý. Na jeho konci udělejte smyčku pro zavěšení.hjTeď už zbývá jenom vrchní část květináčku naplnit hlínou a přidat rostlinku, kolem které hlínu lehce upěchujeme. Do spodní části květináče nalijte vodu, všechno to poskládejte dohromady a je hotovo. lmbokVýroba květináčku trvá opravdu jenom chvilinku, nic to nestojí a ještě je to super vychytávka. Vodu do zásobníku totiž nemusíte dolévat nijak často. Vážně, mám to odzkoušené. Během horkého léta jsme vodu do květináčů dolévali tak jednou za týden a květinky si v pohodě vegetily. Voda totiž vzlíná ze spodní části květináče po jutových provázcích a květinka si bere jen tolik vlhkosti, kolik potřebuje. Květináč si zavěste někam na dobře osvětlené místo a už se můžete těšit ze své domácí zahrádky. Zkuste to a uvidíte. :-) mmkok

 

 

 

 

Tričkohraní

Jsem sběratel, o tom žádná. Kromě mnohých jiných věcí se mi doma hromadí spoustu oblečení, které mi nějakým způsobem nesedí nebo se mi nelíbí, ale je mi líto cokoliv vyhodit. Může se to přece hodit! Pro letošní léto jsem si dala za cíl, zlikvidovat tyto hory zásob na horší časy a něco z nich vyrobit. První na  řadu přišla recyklace „nošenínehodných” triček. Vznikl tak obleček  do letních pařáků, které nás momentálně obšťastňují: sukně a pohodářské tílko.

retricko1

Výroba je velice jednoduchá.. Na výrobu potřebujete dvě trička, nůžky, nitě a bodne šicí stroj.

maskáč

P1000954

 

 

 

 

 

 

 

Rozevláté tílko

U vietnamčíků jsem zakoupila trikot v hodnotě 40 korun českých, velikost XL. Tričko jsem přehnula podélně napůl a upevnila špendlíky, stříhala jsem a sešívala jsem na stroji podle následujícího obrázku. Střih trička si můžete přizpůsobit podle svého vkusu.

návod1

Dolní okraj trička jsem zahnula do rubu a na stroji prošila kolem dokola, kromě jednoho malého kousku, kudy se poté pomocí zavíracího špendlíku prostrčila guma.

P1000959

A čupr trupr tílko je na světě.

 

 

 

Sukňa

Vytvoření apartní sukýnky je možná ještě jednodušší. Tričko jsem opět přehnula napůl, sešpendlila a stříhala jsem tentokrát podle tohoto schématu.

maskac navod

Potom jsem tričko obrátila do rubu a vzniklý tvar prošila podle dalšího obrázku. Toto šití určuje tvar sukně v pase, proto bude v horním okraji sukně nejužší a postupně se bude rozšiřovat. Je důležité, aby se v místě, kde nový šev navazuje na původní sešití boků trička, byl hladký přechod. Jinak by se v tomto místě na sukni dělaly nepěkné boule.

mas2

P1000974

Nakonec se horní okraj sukně dvakrát přehne do rubu a prošije a opět se nechá malý kousek nedošitý. Vznikne tak tunýlek pro gumu. A  je to!


P1000978

P1000979

 

 

Do horkých letních dnů neznám nic pohodlnějšího!


2 P1000990

 

Óda na lepenku

 

 

lepenka

 

Dneska poprvé (rozhodně ne naposledy) budu pět ódy na materiál, který je mi při tvoření  ze všeho nejmilejší.  Řeč je o obyčejné vlnité lepence, úžasném to materiálu. Naše domácnost je z velké části vybavena nábytkemz lepenky. A důvody? Těch je habaděj:

  1. Je hezká. Výrobky z lepenky prostě vypadají zajímavě a originálně.
  2. Je lehká. Lepenkový nábytek můžete pořád dokola přenášet a přesouvat a přenášet a přesouvat a vůbec se u toho neunavíte.
  3. Je ekologická. Při její výrobě se z velké části používá recyklovaný papír, když se něčeho z lepenky chcete zbavit, snadno se rozloží, nebo opět zrecykluje.
  4. Snadno se s ní pracuje. Pro kutění výrobků z lepenky nepotřebujete žádné drahé nástroje a vybavení. Postačí řezák, nůžky, lepidlo a chuť improvizovat.
  5. Je ZADARA! :-) Tedy samozřejmě pokud vám postačí krabice a kartóny, kterých se všude povalují spousty. Pro větší a náročnější projekty si hold musíte archy lepenky zakoupit, ale to taky nevyjde draze.

Náš papírový mobiliář se včera rozrostl a novinový stojánek. Pokud byste si ho také chtěli vyrobit, mám tu pro vás jednoduchý návod. Je to vážně brnkačka, nezabere to moc času a zvládne to úplně každý.

stojan 6

Na výrobu potřebujete pouze vlnitou lepenku, lepidlo na papír a provázek. Jen pro orientaci: na stojánek, který je na obrázku jsem spotřebovala 16 lepenkových archů o rozměru 30 x 20 cm.

stojan 1

Nejprve je zapotřebí nařezat lepenku na stejně široké proužky, já jsem si zvolila rozměr 30 x 3,3 cm aby se mi aršíky dobře a jednoduše řezaly, ale rozměr je čistě vaše volba.stojan 2

Všechny proužky se poté z jednoho konce šikmo seříznou. Podle sklonu seříznutí bude výsledný stojánek více či méně rozevřený. Já jsem postupovala tak, že jsem si 3 cm od kraje udělala značku a od té jsem stříhala směrem k protějšímu růžku lepenkového proužku.

stojan 3

Když máte všechny proužky nařezané, přichází na řadu lepení. Nic nemusíte nijak složitě vyměřovat, lepenka leckterou nepřesnost skousne.  :-) Skládejte na sebe křížem jednotlivé proužky, jak to vidíte na obrázku a mezi ně vždycky dejte kapku lepidla. Pouze si hlídejte, aby dolní seříznuté okraje ležely na jedné přímce.stojan 4

Když je celý stojánek slepený, můžete ho ještě zpevnit provázkem, kterým obvážete střed stojanu. Pokud máte dobré lepidlo, provázek není nutný.stojan 9

VOILA, stojánek je na světě. Kam ho umístíte, záleží čistě na vás. :-)

 

stojan 8