Archiv pro rubriku: Amerika

Národní parky na divokém západě.

Počasí si s námi v posledních dnech pěkně pohrává a u mě to dopadlo chřipajznou. Abych alespoň na chvíli zapomněla na útrapy, které tato nesmírně vážná choroba přináší, rozhodla jsem se trochu si proslunit mysl vzpomínkami na letní cestování.  Třeba fotky plné slunce rozveselí i jiné marody.

P1030617

Ti, co nás sledují ,si nemohli nevšimnout, že jsme na konci léta podnikali roadtrip po USA. Minulý příspěvek o cestách byl více o městech a místních zvycích, lidech a chutích. Dneska to bude o přírodních krásách, kterých najdete ve Státech milión. Informace a fotky by vydali na celý seriál, ale jelikož se dobře znám a vím, že ke druhému pokračování bych se asi nikdy nedokopala, sfoukneme to dneska celé dohromady. Ostatně, o mé pohodlné povaze svědčí fakt, že povídání a cestě během měsíce září přidávám na začátku ledna… :-)

Hned na úvod bych měla uvést na pravou míru svoje dojmy. Na západním pobřeží (nevím jak na východním, tam jsme se totiž nedostali :-) )našinec  ani nemusí cíleně vyhledávat přírodní parky a rezervace a stejně mu z těch všech panoramat půjde hlava kolem. I při přejíždění z jednoho místa do druhého se po cestě pěkně pokocháte. Kdybych měla jednou větou charakterizovat, jak na mě místní krajina působila tak to bude takto: Všechno se hrozně rychle mění a všechno je děsně obrovské. Jedete dvacet minut autem a krajina se vám mění před očima, že se ani nestíháte divit. No a všechny kopce, plošiny, pouště, vodní plochy a lesy jsou prostě a jednoduše obrovské. Jsem patriot a nijak bych se nechtěla dotknout Evropanů, ale co se týče přírodních krás, Evropa mi přišla najednou taková chudší ségra Ameriky.

Tak, to by byla velmi stručná charakteristika a můžeme přejít k jednotlivým místům a obrázkům.

Death valley

Když už je člověk za velkou louží, určitě je zajímavý zážitek projet se po nekonečně dlouhé a rovné silnici uprostřed Death valley, připravte se ale na opravdu spalující vedro.

 P1030378 P1030387

Grand Canyon

No, pěkné pokoukání, ale všude davy turistů. Ďoura v zemi je to ale vskutku veliká. Nejvíc se nám líbili okraje kaňonu, které nebyly tak velké, ale monumentálně se zařezávaly do země a rozhodně tam nepotkáte takové davy lidí. Cestu v okrajových částech kaňonu lemovaly obchůdky místních indiánu, kde prodávali šperky a lapače snů.

P1030571 P1030560

Když se chcete vyhnout největším masám turistů, kterých je u Grand Canyonu habaděj, velmi zajímavým místem v jeho blízkosti je indiánská rezervace Supai. Jedná se o malou indiánskou vesnici zařízlou v jednom rameni kaňonu. Abychom se k ní dostali, naložili jsme krosny na záda a vyrazily na osmi mílový pochod dnem kaňonu. Amíci si nechávají svojí bagáž vozit na mulách, ti línější jezdí i s bagáží na mulách a ti nejlínější do centra Supaie lítají vrtulníkem. To jsme ovšem na cestě do rezervace netušili a nivně očekávali nefalšovanou romantiku. Po  příchodu nám naúčtovali 75 dolarů na osobu za to, že můžeme obdivovat život místních indiánů. No, místní indiáni si toho už moc z původního životního stylu nenechali. Zato převzali lásku ke coca-cole a tučným jídlům, takže to na nich bylo dost znát. J Co se ovšem týče přírody, bylo to asi jedno z nejkrásnějších míst, které jsem kdy v životě navštívila. Celé dno kaňonu je zabarvené do červena a protéká jím až neuvěřitelně krásně modrá voda. Ačkoliv je tam dost vyprahlo, všude je celkem dost zeleně, prostě nádhera.

 P1040444 P1040432 P1040422 P1040413

Yosemite National Park

Dalším místem, které jsme navštívili a strávili v něm tři dny, byl Yosemite national park.  Je to místo obrovských, dechberoucích skalních masivů a obřích sekvojovců. Jako u všech ostatních parků platí pravidlo, že pokud se chcete vyhnout davům turistů, vydejte se na nějakou pěknou túru stranou od hlavních cest. Většina místních turistů je totiž dosti líné plemeno a Yosemity objevují pouze z vyhlídek u parkovišť.  Ty samozřejmě stojí také za pokochání, protože jsou logicky umístěné u těch největších pecek celého parku. Během naší návštěvy oblast bohužel sužovaly lesní požáry a kvůli dýmu byla špatná viditelnost, přesto nás Yosemite Park uchvátil. Poprvé jsme se zde také setkaly s americkými kempy v lesích. V některých z nich jsem si připadala jako na nějakém kouzelném místě. Je to zároveň nejlevnější varianta nocování, kemp stojí kolem 10 dolarů za místo pro stan a auto a součástí každého placu je i vlastní ohniště s grilem a skříňka pro ochranu potravin před medvědy.

P1030217 P1030242 P1030255

Zion National Park

Jedním slovem: nádhera. Opět se zde nachází obrovská koncentrace žlutě a oranžově zbarvených skal, kterými se nesměle prořezává malá a klikatá silnice. Do Zionu jsme přijeli navečer a zažili zde naprosto úchvatný západ slunce, který mi zůstane v srdci do konce života. Po celém parku jezdí místní autobus tzv. shuttle, který vás zadarmo rozveze na nejzajímavější místa, kde můžete podnikat malé procházky nebo vyrážet na delší tůry.Jedno malé varování v Zionu je velmi málo kempišť, kde se dá ubytovat. V sezóně je proto nezbytná rezervace míst  předem. To ostatně platí u všech parků, ovšem u Zionu dvojnásob.

P1030689 P1030677

Capitol Reef National Park

Tenhle park jsme projížděli víceméně jenom proto, že byl při cestě. I přes nepříznivé počasí jsme tam podnikli jednu moc hezkou procházku mezi skalisky a pokračovali dál.

 P1030797

Arches National Park

Další oblast,která je národním parkem a kterou jsme navštívili se jmenuje Arches. Všude po krajině jsou více či méně hustě rozmístěné dosti zvláštní  skalní útvary, které dosti často připomínají část lidského těla. Kvízová otázka: Víte, kterou část mám na mysli? J Nejsem si stoprocentně jistá, ale myslím že skály jsou pískovcové. Během tisíců let je vodní a větrná eroze opracovala do nejrůznějších tvarů. Kromě části lidského těla jsou častým jevem také různé brány.

P1030965 P1030895

Yellowstone National Park

Yellow Stone měl být vyvrcholením naší víc jak měsíční cesty. Dorazili jsme tam již bez Štěpánky, která nás opustila v Denveru. Byli jsme tam na začátků října, takže mimo hlavní sezónu, přesto na všech hlavních bodech nechyběly davy turistů.  Obrazili jsme si nějaké ty gejzíry, které našinec nemá šanci jen tak vidět a ze kterých neustále unikají plyny, které hubí a konzervují okolní vegetaci v dosti zajímavých barvách a tvarech. Pak už jsme uháněli zase někam do samoty. V Yellowstonu jsou přísná pravidla, co se týče nocování mimo kempy a hotely. Děkají to kvůli tomu, aby chránili místní divoká zvířata, kterých tu žije vskutku požehnaně a dost často na ně při svých toulkách můžete narazit. Museli jsme si proto vyjednat povolení pro nocování v backcountry (= oblast mimo hlavní turistické trasy) a museli jsme absolvovat školení o kontaktu s medvědy. Dostali jsme na výběr mezi dvěma nocležištěmi, kde jsme mohli přespat. Na prvním místě se mi moc nelíbilo, bylo to dost hluboko v lese a moje obava z medvědů v té době eskalovala, proto jsme vzali zavděk druhým místem, které bylo na kraji lesa a byl z něj krásný výhled na okolní pláně. Během dvoudenního pochodu, který jsme zde absolvovali, nás překvapila krajina, která nás z velké části obklopovala. Je zde totiž hodně jehličnatých lesů, které často přepadnou lesní požáry a statisíce ohořelých torz kmenů se zde tyčí k nebi jako v nějakém městě duchů. Mezi nimi už vyrůstají mladé stromky a celá krajina se takto obnovuje.

P1040374 P1040337 P1040306 P1040287 P1040222

Joshua Tree National Park

Naší poslední zastávkou před návratem do LA a odletem domů bylo městečko Joshua Tree a stejnojmenný národní park. Ten není zas tak velký, ale rozhodně stojí za návštěvu. Celosvětově známý je především mezi horolezci bouldery, kteří zde nalézají  spoustu tras ke zdolání. Obyčejného turistu zaujme celkový ráz krajiny, který utváří místní předivná vegetace a skály. Západ slunce v Joshua Tree patří rovněž k zážitkům, které se nezapomínají.

P1040499

Toť jsou asi všechny nejvýznamnější okamžiky, které jsme prožili během cesty po národních parcích. Zážitků a krásných míst bylo tolik, že je zde ani všechny popsat nemůžu. A určitě je i spousta míst, která jsme nestačili navštívit. Tak třeba se tam ještě někdy podívám a obrazím ten zbytek. A pro tyto nepříliš letní dny mi nezbývá nic jiného, než popřát sobě i vám slunce v duši.

s

USA report č.1

Tak jsem se konečně dokopala k vytřídění asi pěti miliónů fotek z naší americké cesty a konečně vám můžu naservírovat pár informací a obrázků. Pro začátek bych možná mohla uvést pár obecných informací:

Délka trvání: 5 týdnů

Navštívené země: Californie, Utah, Arizona, Wyoming, Nevada, Colorado

Najeté kilometry: 10 000

Počet členů posádky: 3

Ke šťastnému shledání účastníků zájezdu došlo na letišti v Los Angeles, odkud jsme pokračovali do půjčovny aut Dollar, kde jsme měli zamluvenou káru a náš roadtrip mohl začít.

 

Domky u pláže v Santa Monice- LA

Domky u pláže v Santa Monice- LA

První dny jsme strávili v Los Angeles, v městském duchu se nesla celá první čtvrtina našeho cestování. Pokračovali jsme nejprve směrem na jih do San Diega, kde je velká část obyvatel mexického původu a k mání je tu pochopitelně i spousta restaurací a lahůdek z mexické kuchyně. Za shlédnutí stojí také oldtown a italská čtvrť s množstvím nádherných kaváren a restaurací.Potom jsme se pomalu sunuli zase na sever přes surfařské městečko Santa Cruz a zbohatlické letovisko Santa Barbara, kde jsme si kromě procházek městem užívali především poctivé oceánské vlny. Projeli jsme se po krásné a klikaté pobřežní silnici kolem Big Sur, navštívili město z románů Johna Steinbecka Monterey a dál jsme pokračovali do San Francisca. Po dvou dnech ve Friscu jsme putovali do vinařské oblasti Sonoma, navštívili kamarády v Modestu, se kterými jsme si domluvili dostaveníčko o pár dnů později v Las Vegas a s třídenní zastávkou v Yosemite parku jsme si to šinuli do již zmíněného města karbanu. Tam jsme zažili nezapomenutelnou a úžasnou pařbu v oldtownu, do kterého jsme zajeli na doporučení našich spolupařmenů, kteří to tam dobře znali. Opustit hlavní turistické centrum Las Vegas a vydat se do méně profláknutého oldtownu byla rozhodně dobrá volba a vřele to doporučuji všem, kteří někdy budou směřovat do Vegas.

P1020437

Obdivuji tenhle street art vyškrábaný do omítky v centru LA.

Obdivuji tenhle street art vyškrábaný do omítky v centru LA.

Takových tržnic je po celé Kalifornii spousty-všeho jsou obrovské hromadya všechno je krásně barevné

Sanata Barbara- tak tady na mě dýchla ta pravá letní pohoda.

Sanata Barbara- tak tady na mě dýchla ta pravá letní pohoda.

Santa Cruz- bohémské městečko plné surfařů. Domeček s busíkem bych klidně brala.

Santa Cruz- bohémské městečko plné surfařů. Domeček s busíkem bych klidně brala.

Opět Santa Cruz

Opět Santa Cruz

Krásné San Francisco

Krásné San Francisco

Západ Slunce na Golden Gate

Západ Slunce na Golden Gate

American style- aneb pívo do pytlíku a jde se pít.

American style- aneb pívo do pytlíku a jde se pít.

Tuleni na pieru 39- San Francisco

Tuleni na pieru 39- San Francisco

P1020970

P1030019

Bláznivé a opravdu velice zářivé Las Vegas.

Bláznivé a opravdu velice zářivé Las Vegas.

Odbočení z hlavních turistických cest se nám vlastně vyplatilo vždycky. Na známých a provařených místech z průvodců a dokumentů totiž musíte počítat s nemalým množstvím turistů. Naopak ve vedlejších uličkách a mimo hlavní bulváry může člověk lépe nasát pravou místní atmosféru a ceny jsou pro našince pochopitelně také přijatelnější mimo hlavní turistické trasy. Ostatně v Americe platí víc než kde jinde heslo: Bez peněz do hospody nelez. A nejen do hospody…

Drahé je kromě benzínu skoro všechno. Abychom ušetřili nějaký ten peníz a také mohli poznat lépe místní život, ve městech jsme pobývali u místních lidí, kteří nabízejí bydlení u sebe doma přes portál airbnb. Cena za ubytování tohoto typu může být různá, záleží na lokalitě a pochopitelně na úrovni a vybavení bydlení. Někdy jsme spali na zahradě ve stanu za pár babek, jindy to zase byla na naše poměry celkem luxusní ubikace a cena za noc tomu také odpovídala. Když jsme na některé noci neměli žádné ubytování, spali jsme, kde se dalo. Nebyl to takový luxus ale aspoň to zas bylo trochu dobrodrůžo.

Východ Slunce nad naším nocležištěm ,,na hulváta" v Santa Barbaře

Východ Slunce nad naším nocležištěm ,,na hulváta“ v Santa Barbaře

Bydlení u Kevina v San Franciscu- airbnb.

Bydlení u Kevina v San Franciscu- airbnb.

Co se týče jídla, občas jsme zašli do místních restaurací. Nejvíce mě asi nadchli mexické restaurace, kde jsme si pochutnávali na výborných pikantních směsích s hovězím, fazolemi a rýží. Výborné byly také všechny jejich salsy podávané s tacos. Národní jídlo- hambáče mě příliš nenadchlo. Fastfood je prostě všude stejný. Povětšinou jsme se ale stravovali celkem úsporně vlastním vařením. Po krátce chvilce jsme si vytvořili seznam top potravin, které jsou v USA levné a navíc dobré- tuňák, rybičky, cizrna, avokádo, fazole, jalapenos, arašídové máslo. Na těchto potravinách jsme dokázali docela solidně přežívat, nicméně tuňáka a rybičky delší dobu nemusím vidět.

Naše oblíbené menu.

Naše oblíbené menu.

Nezbytná momentka z místní prádelny.

Nezbytná momentka z místní prádelny.

Našinec se také musí připravit na problémy, které mohou nastat při placení kartou nebo při používání mobilů. Ačkoliv jsme vyrazili na cesty s platnými kartami Visa a Mastercard, bylo nám to v některých obchodech či benzínkách k prdu. Někdy prostě nešlo kartou zaplatit a člověk tak s sebou vždy musí mít dostatek hotovosti, kdyby tyto problémy nastaly. Stejně tak tomu bylo s telefonem, mezinárodní číselná předvolba vám totiž nezaručuje, že v Americe budete normálně moct volat. Problém nastává také v okamžiku, kdy chcete využít některou ze služeb poskytovaných prostřednictvím telefonu (např. zjištění času příjezdu autobusu nebo objednání taxíku).

To byl ale asi tak jediný problém, který nás na cestě potkal. Musím říct, že jsme byli až zaskočeni vstřícností a pohotovostí američanů. Všude, kam jsme přišli, na nás byli všichni hrozně milí a pokud jsme potřebovali nějak pomoct nebo poradit, všichni byli velmi ochotní.

Toť pro dnešek vše, příště se můžete těšit na report o přírodních krásách národních parků. Chystáte se někdo na podobnou cestu? Nebo někdo už podobný trip absolvoval? Otázky, zážitky či zkušenosti můžete psát do komentářů.