Archiv pro rubriku: Malajsie

Pangkor a Penang

Ležím v houpací síti, do zad se mi vytlačují její ostrá oka, ale mě to nevadí, užívám si závan mořského vzduchu, šumění moře a občasné kokrhání kohouta, který nedaleko se svými slepičími společnicemi okouní. I přes poměrně napínavou zápletku knihy, kterou právě čtu, mě z horka zmáhá spánek, ale kvůli strachu z opičích zlodějů, kteří nám už dvakrát ukradli svačinu, se držím bdělá. Za chvíli se zvedám a běžím se zchladit do moře, které je však jen o málu chladnější než zdejší horký vzduch. Ulehám do písku a přemýšlím, jestli mám dneska větší chuť na grilovanou rybu, krevety nebo jen restovanou rýži se zeleninou…

pangkor

To nemá být provokace, jen strohý popis našich líných dní strávených na ostrově Pangkor, který díky své rozloze, 18 km2, objedete za 20 minut na vypůjčené motorce. Pokud milujete povalování u moře, prázdné pláže, exotické jídlo a to všechno za slušný peníz, jste zde na správném místě. Když jsme přečetli spousty knih, já se uzdravila z jakési divoké virózy a klid nás začal nudit, sedli jsme na trajekt, poté autobus a pak zase na trajekt a za 3 hodiny jsme se ocitli ve městě George Town, hlavním městě Malajského státu a ostrova Penang.

George Town je nejen moderní město s mrakodrapy, moderními čtvrtěmi a institucemi, ale i město, především jeho starší centrální část,  plné pohody, malých kavárniček, úzkých uliček, nechybí Little India (indická část plná hlasité indické hudby, barevných šátku a cinkrlat, sladkostí, které lákají barvou i vůní, ale jejich chuť není našim evropským jazykům moc blízká a indických restaurací s voňavým kari a smaženým kuřetem).

penang heritage

Pohodovou a uměleckou atmosféru dokreslují malůvky na zdech domů a z jejich vyhledávání se stává zábava pro nejednoho cestovatele.

sushi streetart street penang penang street

Naše návštěva Penangu se prolínala s oslavami Čínského nového roku – roku kozy. Bohužel naše představa o oslavě nového roku byla naprosto zcestná. Očekávané plné ulice a průvody s draky, plné nebe ohňostrojů a spousty čínského jídla a pití, to vše zůstalo jen v našich nezasvěcených představách. Číňané se během dne i večera schází s rodinou a navštěvují přátele, předávají si drobné dárečky, občas uslyšíte nepříjemný zvuk dělobuchů a všechny restaurace mají stažené rolety, už několik dní před novým rokem jsou uzavřeny, pro Číňany nastala nejdelší dovolená roku.

penang

 Obří vonné tyčinky a svíce před domy malajských Číňanů.

My jsme se vydali do částí ostrova nazývané Air Itam, kde sídlí jeden z největších a nejzdobnější budhistických komplexů v jihovýchodní Asii – templ Kek Lok Si, který představoval skoro „poutní“ místo pro Číňany, kteří do tohoto komplexu vyrazili během vítání nového roku pomodlit a zamyslet nad svým dosavadním i budoucím životem a konáním.

 

chinesenewyear air itam air itam2

chinese

 Látkové lístečky, na kterých stojí nejrůznější přání do nového roku.

Večer jsme se se sympatickým Indem a Syřanem vydali k moři, popíjeli pivo a rozprávěli o kulturních, náboženských a politických odlišnostech a schodách mezi našemi zeměmi.

Ubytování: v George Townu jednoznačně Ceylon Hostel (25 RM za osobu/noc ve sdílené ložnici)

Cenová hladina: jídlo od 4 do 10 RM (stejné jako jinde), pivo 8 RM za 0,3 l

Počasí: vedro a zažili jsme zde první déšť

Taman Negara a Cameron Highlands

Unaveni ruchem velkoměsta jsme bažící po přírodě a pohybu vyrazili severovýchodně od KL, do džungle Taman Negara (v překladu národní park), jednoho z nejstarších pralesů na planetě (vědci odhadují jeho staří na 130 miliónů let).

b1

Cedule v jedné restauraci cestou do Taman Negara – zákaz plivání a zákaz vnášení durianu (durian údajně velmi výrazně páchne, takže je zakázáno ho vnášet do autobusů a i jiných veřejných míst – ještě jsme ho nezkoušeli, ale je prý je chuťově moc dobrý)

b2

 

Obrovské stromy v parku Taman Negara.

Do Taman Negary se snadno dopravíte z města Jerantut, odkud jezdí agenturní minibusy. Cesta nás vyšla na 15 RM (cca. 100 Kč) a trvala hodinku. Druhou možností je jízda lodí, která prý rozhodně stojí za to, my jsme ji bohužel kvůli zavazadlům v Jerantut musely vynechat. Centrem Taman Negary je vesnice Kuala Tahan, která v prosinci roku 2014 zažila ničivou povodeň, kdy vodní hladina vzrostla o téměř 12 metrů. Všude se kupily hromady starých dek, matrací a dalšího vybavení, které zničila voda. Vesnice tedy vypadala poměrně špinavě a neupraveně. Jelikož turismus je zde jedinou obživou místních, našlo tu se spoustu opravených hotýlků,

V místě sídlí mnoho cestovních kanceláří, které nabízejí spoustu výletů, pobytů v džungli a jiných outdoorových aktivit. My však dáváme přednost svobodě a raději ušetříme, takže jsme se vydali do džungle sami.

Za 1 RM přejedete řeku přívozem a vydáte se na procházku skrz administrativní centrum podle ukazatelů. Naším cílem byl nejdelší provazový zavěšený mostek na světě, tzv. Canopy Walkway, který měří přes 500 m (je rozdělen do max. 30 m úseků) a dříve sloužil vědcům pro pozorování džungle. Lávka je mnohdy i 50 m nad terénem a je to vážně zážitek. Bohužel byla otevřena pouze polovina, ale za 5 RM (34 Kč) to rozhodně stálo.

b3


Odtud jsme stoupali na vršek Bukit Teresik, kde se stromy rozestoupí a naskytne se vám úžasný výhled na prales. Odtud už jen poměrně prudké klesání, projdete okolo říčního jezírka Lubok Simphon, kde je možné se i vykoupat.

b4

b5

Celý výlet nás tedy přišel na 7 RM, oproti 35 RM, které si účtuje agentura. Poměrně zajímavá je prý noční návštěva džungle, ale jelikož se chystáme i do zajímavějších pralesů, rozhodli jsme se ji vynechat. Prales nás velmi překvapil absencí vlhka, dokonce padalo i listí ze stromů. Zvěř je zde plachá, naší pozornost upoutalo pouze pár opic a veverek.

Cenová hladina: levné ubytování okolo 30 RM na osobu, jídlo 6-10 RM

Počasí: teplo, ale chladněji než v KL, především večer

Cameron Highlands

Z Taman Negary jsme se předraženým agenturním busem (za 85 RM, bohužel jediná možnost) vydali do oblasti Cameron Highlands, kterou objevili Britové v jejich koloniální době, jelikož klima je zde velmi podobné tomu ostrovnímu. Ve dne se teploty pohybují okolo 20 stupňů, v noci okolo 14. Díky nižším teplotám jsme podcenili horské slunce a pěkně se připekli. Centrem je město Tanah Rata, kde je mnoho hostelů, restaurací, prádelna a jiné potřebné služby.

Cameron Highlands se právem nazývá „zahrada Malajsie“. Na všech svazích naleznete skleníky a záhony. Pěstuje se zelí, saláty, rajčata, cukety, okurky a další zelenina. Sídlí zde také mnoho jahodových farem (pro turisty nabízejí samosběr – cca. ½ kg za 25 RM- 170 Kč, nekup to). Je zde i farma s kaktusy, motýly a včelí farma. Největším lákadlem však jsou čajové plantáže. My navštívili čajovou plantáž BOH a byl to opravdu zážitek (chystám samostatný článek o výrobě a pěstování čaje).

b7 b8

Ubytování jsme našli v 8 Mentigi (zatím naše nejlepší, dokonce jsme měli i vlastní koupelnu). V nabídce je řada výletů do přírody a především na farmy. My jsme zase vyrazili na vlastní pěst. První den trek č. 10, který vede skrz džungli, přes kopečky a nabízí pár míst s výhledy. Trek končil v městečku Brinchang, kde jsme navštívili i poměrně velký budhistický templ.

Druhý den jsme vyrazili skrz džungli na druhou nejvyšší horu v oblasti, přes 2000 m.n.m. vysokou, Gunung Brinchang. Výstup trval asi 2 hodiny a byl poměrně strmý, ale na konci čekala odměna v podobě rozhledny s úžasným výhledem na prales a farmy. Odtud jsme ještě hodinku pochodovali velmi alternativní stezkou skrz farmy k čajové plantáži BOH. Ale o té zase někdy příště.

b9

b10

 b6

Mossy forest – mechový prales, vše je porostlé mechovou pokrývkou.

Cenová hladina: ubytování 50 RM za pokoj, jídlo 6-12 RM

Počasí: příjemné jarní české počasí

Podívejte se na naše výlety do přírody i v krátkém videu (kvalita je slabá, ale budu na tom pracovat).

 

 

 

Kuala Lumpur

Hlavní město Malajsie, jedné z nejvyspělejších zemí jihovýchodní Asie, na nás působilo jako perfektně fungující směsice asijských barev a vůní, tropického klimatu, západního stylu života a ruchu moderního velkoměsta.

Strávili jsme ve městě 3 noci a náležitě si užili jeho denní i noční atmosféru.

Co stojí za to navštívit?

  • Petronas Twin Towers

Symbol KL a jeho nejnavštěvovanější atrakce, dvojice mrakodrapů, které slouží jako administrativní centrum, turistická atrakce a v dolních patrech i jako luxusní nákupní centrum.  Stavba měří 452 m a byla otevřena v roce 1998 a než byla v roce 2004 překonaná mrakodrapem Tajpej 101, jednalo se o nejvyšší budovu světa.

Váhali jsme, zda investovat 80 RM (cca. 550 Kč) za návštěvu této úchvatné stavby, ale nakonec jsme neodolali a jelikož jsme nikdy v tak vysoké budově nebyli, tak jsme si vstup koupili. Po bezpečnostní prohlídce a odevzdání stativů a zavazadel nás výtah vyvezl do 41. patra do výšky 170 m, kde se nachází Sky Bridge, 58 m dlouhý mostek, který věže spojuje. Už tento výhled nám vyrazil dech. Odtud jsme s jedním přestupem v sítí výtahů dojeli do 86. patra, do výšky 370 m. Výhled je odtud opravdu úchvatný. Celé město KL je protkané výškovými budovami a mrakodrapy a vy je z Petronas  máte jak na dlani. Vidíte i měnící se podobu zástavby směrem ven z města, ubývá lesk a učesanost a převažují paneláky a obyčejné nízké domy se střechami z vlnitého plechu,

Pokud se vám nechce investovat do návštěvy mrakodrapu, můžete navštívit restauraci v 52. patře (nejsem si jistá, jak to přesně funguje, ale jeden Malajec nám to doporučoval).

1

2 3
13

  • Batu Cave

Komplex, pro hinduisty posvátných jeskyní, Batu leží nedaleko za městem a je tak přístupný příměstským vlakem. Pro veřejnost je otevřeno pouze několik jeskyní, k nejznámější z nich, Chrámové jeskyni, se dostanete po vyšlápnutí cca. 270 poměrně prudkých schodů.

My jeskyni navštívili dva dny po největším hinduistickém svátku Thaipusam a byly to jeskyně plné hromad odpadků. Během tohoto svátku navštívilo jeskyni více než 1 milion návštěvníků. (o tomto svátku naleznete zajímavý článek na tomto blogu). Okolí jeskyně zůstalo ještě po slavnostech plno stánků s nejrůznějšími sladkostmi a cetkami. Vládne tu indický systém a cit pro čistotu a pořádek.

8 9 10

  • KL Tower

I s anténou, 421 metrů vysoká věž, která slouží jako televizí a rozhlasová a kdovíjaká ještě, anténa. Najdete tu i restauraci a jiné vyžití. My věž pouze obešli, jelikož výhledy jsme si užili na Petronas a naše peněženka znova brečet nechtěla.

11

  • Chinatown

Malajští Číňané mají i svoji část města, kde najdete spoustu stánku s oblečením, elektronikou a hlavně jídlem.  Jelikož se blíží čínský nový rok, rok kozy, vyniká chinatown obzvláště v noci svou výjimečnou slavnostní atmosférou.

4 5

Za návštěvu rozhodně stojí také projít se přes Náměstí nezávislosti, okolo mešity Masjid Jamek a trh Pudu.

7

 

Kvůli muslimské většině a jejich zvykům, mají vlaky zvláštní vagony pouze pro ženy, Na stanicích vlaků a rychlokolejky najdete vždy alespoň jednu modlitebnu, které nechybí i na jiných veřejných místech.

12

Největší bláznovina – obří horská dráha v největším obchoďáku, který jsem kdy viděla. Měl snad 11 pater.

6

Cenová hladina: Ceny nejsou nijak vysoké, levnější jídlo okolo 6-9 RM (40-52 Kč), ubytování nás stálo cca. 200 Kč (žádný luxus, sdílená koupelna, ale nechybělo wifi a snídaně), doprava okolo 1,2 až 2,4 RM dle vzdálenosti, jezdí tu i autobusy Go KL zdarma

Klima: vedro, vedro, vedro. Večer poměrně příjemně.

 

 

První pocity a základní informace

 

 


DSC03063

Tak jsme tu. Několik měsíců plánovaný výlet do jihovýchodní Asie nabral reálných podob. V tomto krátkém příspěvku bych se s vámi chtěla podělit o své první dojmy a pár základních informací o první zemi, kam vedli naše kroky – Malajsii.

Po dlouhé a díky zpoždění letadla, únavné cestě jsme se v centru hlavního města ocitli okolo druhé hodiny v noci. Při hledání našeho skromného hotýlku jsme bloudili i menšími uličkami, kde nás vždy někdo odchytl a snažil se nám poradit (nebo nabídnout hotel kamaráda), ale všichni byli milí a nijak extra otravní. Zarazilo nás jen vyvýšená plošinka před jednou z budov, kde poklidně spalo asi 30 lidí.

Druhý den jsme teprve mohli nasát tu pravou atmosféru Kuala Lumpur. V Asii jsme byli jednou, před třemi lety, ve Vietnamu, takže určitou zkušenost máme, ale i tak nás ta jinakost, odlišné vůně a horko zase odzbrojily.

Na první pohled nás zaujala směsice lidí, která tvoří obyvatelstvo KL, jak místní město zkráceně nazývají. Obyvatelstvo Malajsie tvoří z více než 60% Malajci, dále tu najdeme malajské Číňany, kterých je asi 25% a zbytek obyvatel je zastoupen Indy a dalšími, většinou, asijskými národy.

Z této trojice národností vyplývá i trojí náboženství – islám (Malajci), budhismus (velká část Číňanů) a hinduismus (Indové). Všichni tu žijí v poklidu, tolerují se (alespoň se to tak jeví) a působí jako jednotný národ s rozdílným vzezřením obyvatel. Národním jazykem je však malajština a vyznáním islám (to se projevuje na dostupnosti piva a jiného alkoholu, který seženete pouze u Číňanů nebo ve speciální ulici).

DSC03194

KL je moderní město s lesem mrakodrapů a výškových budov, kterým vévodí známá „dvojčata“ Petronas Towers. Nechybí však spousta parků a zeleně obecně. Ulice jsou čisté a uklizené, prostě moderní, poměrně poklidná, metropole, kde žije přes 1,5 milionu obyvatel. Veřejná doprava je na perfektní úrovni, najdete tu autobusy ( i linky, které jsou zadarmo), jednokolejku, příměstské vlaky a městské vlaky.

DSC03219DSC03118

 

V Malajsii se jezdí vlevo ( i když z této fotky to není na první pohled patrné).

DSC03169

Čínský nový rok se blíží a po celém městě jsou krásné dekorace. Nový rok připadá letos na 18. února a bude ve znamení kozy.
DSC03257 DSC03233

DSC03164 DSC03151

DSC03078

Naše cesta po Malajsii.

Mapa Malajsie

Nejdříve jsme zavítali do Kuala Lumpura, kde jsme ochutnali i skvělé jídlo. Odtud jsme vyrazili autobusem do Taman Negara (přes Jerantut) a Cameron Higlands. Následovalo města jídla Ipoh a poté krásný ostrov Pangkor a město Georgetown na ostrově Penang.